Having entered the Ottoman territory in the 16th century, coffee has been an important part of Turkish culture since that day. It differs from all other coffees of the world for its peculiar cooking technique and “coffee grounds”, that is, its service with the powder of very finely grinded coffee beans.

16. yüzyılda Osmanlı topraklarına adım atan kahve, o günden itibaren Türk kültürünün önemli bir parçası olmuştur. Kendine özgü pişirme tekniği ile ve “telve”si yani çok ince çekilmiş kahve çekirdeğinin tozları ile servis edilmesinden dolayı dünyanın tüm diğer kahvelerinden ayrılır.

tk2

The one with a thick foam layer of Turkish coffee that is cooked in copper coffee pots traditionally is preferred. Generally consumed between breakfast and lunch, coffee is source of Turkish of breakfast: “kahvaltı”. This word, which is the unified form of “kahve” (coffee) and “altı” (under), refers to the foodstuffs eaten before coffee.

Geleneksel olarak bakır cezvelerde pişirilen Türk kahvesinin bol köpüklü olanı makbuldür. Genellikle sabah öğünü ile öğle yemeği arasında içilen kahve Türkçedeki “kahvaltı” kelimesinin kaynağını oluşturur. Kahve altı olarak açılabilecek kelime, kahveden önce yenen şeyler anlamına gelmektedir.

turkkahvesi

 

It is also a tradition to serve a glass of water and small desserts together with the coffee. It is a popular discussion topic for Turks whether the water accompanying coffee is drunk before or after the coffee. Proverbs such as “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” (literally, a cup of coffee leads to a 40 years of gratitude) accentuates the importance of coffee in daily life.

Kahvenin yanında bir bardak su ve tatlı bir şeyler servis edilmesi de adettendir. Kahve yanında getirilen suyun kahveden önce mi yoksa sonra mı içileceği Türkler arasında popüler tartışma konularındandır. “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” gibi atasözleri kahvenin günlük yaşamdaki önemini daha da vurgulamaktadır.