Ortaköy Mosque, alias, Great Mecidiye Mosque, is a Neo-Baroque mosque located just on the bank of Bosphorus. The architects of the mosque are Nigoğos Balyan and his father Garabet Amira Balyan, who were the architects of numerous important buildings of the late Ottoman era.

Ortaköy Camii ya da diğer adıyla Büyük Mecidiye Camii, Boğaz’ın tam kenarında yer alan Neo-Barok tarzında bir camidir. Caminin mimarları, Osmanlı’nın son döneminde bir çok önemli yapının mimarı olan Nigoğos Balyan ve babası Garabet Amilya Balyan’dır.

ortakoy-camii

Conspicuous for its pink mosaic-covered interiors in addition to its stylish façade, 360-degree exposure to sunlight is one of the most important architectural features of the mosque. Repaired for numerous times since the day of its construction, the mosque was ultimately subjected to a 3-year restoration process started in 2011, as its foundation was slipping into the sea.

Şık dış görünüşünün yanında, pembe mozaikli iç kısmıyla da dikkat çeken caminin en önemli mimari özelliklerinden bir tanesi dört bir tarafından güneş alabiliyor olmasıdır. Yapıldığı günden bu yana birçok kez onarımdan geçen cami, son olarak 2011 yılında temelinin denize doğru kayması sebebiyle 3 yıllık bir restorasyon süreci geçirdi.
ortakoy-mosque-21

After visiting the mosque that is located in Ortaköy, which is a highly pleasant locality for tourists, you can take a nice tour of the region; and buy jewelries, souvenirs or clothes from the small boutiques around. You can come to Ortaköy ornamented with tea gardens and stylish restaurants on foot or by bus from Beşiktaş.

Turistler için son derece keyifli bir semt olan Ortaköy’de yer alan camiyi ziyaret ettikten sonra bölgede güzel bir gezintiye çıkabilir; küçük butiklerden takı, hediyelik ya da kıyafet satın alabilirsiniz. Çay bahçeleri ve şık restoranlara da sahip olan Ortaköy’e Beşiktaş’tan yürüyerek ya da otobüslerle ulaşabilirsiniz.