Sónar, organized for 53 times thus far in 27 different cities including London, Barcelona, Seoul, and Los Angeles, is going to take place for the first time in Turkey in Zorlu PSM on March 24-25.

Bugüne kadar Londra, Barcelona, Seul, Los Angeles gibi 27 farklı şehirde 53 kez düzenlenen Sónar, ülkemizde ilk kez 24-25 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

Sonar_Ist_17_TWITTER_LOCAL_ENThe festival program includes very important names especially for the electronic music fans. The Irish Roisin Murphy who we know from Moloko and conspicuous for her solo works, Moderat founded by Apparat and Modeselektor by uniting, and which has a considerable large fan base in our country, the renowned techno DJ Nina Kraviz, and DJ Koze with his entertaining rhythms are just a few of names who will participate in the festival. In addition to these names, it is possible to listen to the names such as HVOB, Nosaj Thing, Weval, Ah! Kosmos, Floating Points, Hey! Douglas, Prince Thomas, HONNE, Villette, and Vildan Gündüz in the festival.

Festival programında özellikle elektronik müzik severler için son derece önemli isimler bulunuyor. Moloko’dan tanıdığımız, solo çalışmalarıyla da dikkat çeken İrlandalı Roisin Murphy, Apparat ve Modeselektor’un birleşerek kurduğu ve ülkemizde hatrı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Moderat, ünlü techno DJ’i Nina Kraviz, eğlenceli ritimleriyle DJ Koze festivale katılacak isimlerden sadece bir kısmı. Bu isimler dışında HVOB, Nosaj Thing, Weval, Ah! Kosmos, Floating Points, Hey! Douglas, Prince Thomas, HONNE, Villette ve Vildan Gündüz gibi isimleri de festivalde dinleyebilmek mümkün.

roisin-murphy-2-sonar-istanbul-2017The audio-visual performances to be delivered within the scope of the festival will meet the digital art lovers under the title of Sonar+D. You are invited to Sonar Istanbul to be held in Zorlu PSM on March 24-25 in order to see the performances of the names such as Ryoji Ikeda, NONOTAK, Cem + RG, and NOHLAB as well.

Festival kapsamında gerçekleşecek olan görsel ve işitsel performanslar Sonar+D başlığı altında dijital sanatlara ilgi duyanlarla buluşacak. Ryoji İkeda, NONOTAK, Cem + RG ve NOHLAB gibi isimlerin performanslarını da takip edebilmek için 24-25 Mart’ta Zorlu PSM’de yapılacak olan Sonar İstanbul’a davetlisiniz.