Bu soğuk havalarda, sıcacık kestane insanın içinizi ısıtır. Herkes kışın evde yapmaya çalışsa da közde pişmiş kestanenin tadı hiç bir şeyde yok.

İstanbul’da hemen her sokakta, caddede bulabileceğiniz; mis gibi kokusu ve enfes tadıyla aklınızı başınızdan alacak kestane ister tek başına, ister arkadaşlarla, ister yürürken ister oturduğunuz yerde size eşlik eden bir sokak lezzeti.

In these cold days, warm chestnut warms you inside. Although everybody tries to cook it at home, nothing gives the taste of chestnut cooked on embers.

Chestnut, which you can find on almost every street, every avenue in Istanbul, and which will blow your mind with its excellent scent and delicious taste is a street flavor that accompanies you when you are alone, with your friends, walking, or just sitting.

DİYABETİ OLANLAR DA YİYEBİLİR
EVEN THE DIABETICS CAN EAT IT

Kestane tam bir lif, mineral, iyi yağ asitleri, vitamin, besleyici ve antioksidan madde deposudur. Kestane, lif zengini olduğu için diyabetin önlenmesinde ve yönetilmesinde çok etkilidir. Zira kestane gibi lifli yiyeceklerin glisemik endeksi düşüktür. Bu da kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağladıkları anlamına gelir.

Chestnut is an excellent source of fibers, minerals, good fatty acids, vitamins, and nutritious and antioxidant materials. Since it is fiber-rich, it is very effective in prevention and management of diabetics, because the glycemic index of the fibrous foods like chestnut is low. This means that they decelerate the rise of the blood sugar level.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
IT STRENGTHENS THE IMMUNE SYSTEM

Kestanenin yapısında bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için birebirdir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini desteklemesinin yanı sıra, vücuttaki serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinde de önemli rol oynar. Bu da bağışıklık sisteminin patojenler üzerine odaklanmasına ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

The vitamin C and the other antioxidants in the structure of the chestnut are the best choice to strengthen the immune system. In addition to supporting the production of the white blood cells, the vitamin C plays an important role in neutralizing the free radicals in the body. And this helps the immune system to focus on the pathogens and prevent the diseases.

BAĞIRSAKLARA İYİ GELİR
IT IS GOOD FOR THE INTESTINES

Kestane, lif deposu bir yiyecektir. Lifler ise bağırsaklarda peristaltik hareketi tetikler. Bu kestanenin, bağırsak hareketlerini düzenlediği ve rahatsızlığı önlediği anlamına gelir. Lifler ayrıca yediklerinizdeki besleyici malzemelerin mümkün olduğunca fazla emilmesini de sağlar.

The chestnut is a fiber source food. The fibers trigger the peristaltic movement of the intestines. This means that the chestnut regulates the intestinal movements and prevents disorders. The fibers also ensure that the nutritious materials in your foods are absorbed as much as possible.

 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR
IT BOOSTS THE MEMORY

Kestanenin bir diğer faydası ise beyin fonksiyonlarını iyileştirmesidir. İçinde bulunan B vitaminleri, nörolojik gelişim ve fonksiyonla doğrudan bağlantılıdır. Dahası kestanede bulunan potasyum, beyne kan akışını artırır, sinir sisteminin sağlığını korur, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir.

Another benefit of the chestnut is to improve the brain functions. The vitamins B it contains are connected directly with the neurological development and function. Moreover, the potassium in the chestnut increases the blood flow into the brain, protects the health of the nervous system, and boosts the memory.