For its legendary beauty, the Bosphorus is one of the most beautiful points of not only Istanbul or Turkey but of the entire world. Of course, there are other things augmenting the beauty of the Bosphorus: dolphins swimming, dipping and rising merrily, pavilions and palaces reflecting the grandeur of the history, ferries shuttling between two continents… However, there is such a period every year that bright hues of pink and fuchsia merge in the blue of the Bosphorus, and deliver a feast for the eyes.

Dillere destan güzelliğiyle Boğaz, sadece İstanbul’un ya da Türkiye’nin değil, dünyanın da en güzel noktalarından bir tanesi. Boğaz’ın güzelliğine güzellik katan başka şeyler de var elbet. Neşeyle yüzen ve suya bir dalıp bir çıkan yunuslar, tarihin görkemini yansıtan kasır ve saraylar, bir kıtadan diğerine mekik dokuyan vapurlar… Ancak her yıl bir dönem var ki parlak pembe, fuşya tonları Boğaz’ın mavisine karşır, gözlere bir ziyafet yaşatır.

tumblr_nntwyrZCvn1ttslr8o1_1280

Just like every year, the Judas trees, which are the symbol of the Bosphorus, have begun to bloom since the mid-April. Endemic to this region, the Judas trees are also the material in historic events. Reportedly, Judas, one of the 12 apostles of Jesus Christ, deeply regrets what he has done after his betrayal. Unable to bear this remorse, Judas eventually hangs himself on a cercis tree. From that day on, the cercis, which had been white-flowered previously, acquires its present-day color because of shame.

Her sene olduğu gibi bu sene de Nisan ayının ortasından itibaren Boğaz’ın sembolü erguvanlar çiçeklenmeye başladı. Bu bölgede kendiliğinden yetişen erguvanlar tarihi olaylara da malzeme olmuşlar. Anlatılanlara göre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Yehuda, ihanetinin ardından yaptıklarından çok pişman olur. Bu duruma dayanamayan Yehuda sonunda kendisini bir erguvan ağacına asar. O günden sonra beyaz yapraklı erguvanlar utançlarından bugünkü renklerini alır.

bogazici-university-bosphorus-judas-tree-erguvan-e1488840676100

You’ve got time until mid-May to see the Judas trees of the Bosphorus. Make sure not to miss the most beautiful colors of spring in Istanbul: the beauty of the Judas trees with bright hues ranging from pink to purple.

Boğaz erguvanlarını izlemek için mayıs ayının ortasına kadar vaktiniz var. İstanbul’da baharın en güzel renklerini, pembe ile mor arasında gidip gelen parlak tonlarıyla erguvanların güzelliğini sakın kaçırmayın.