Istanbul is beautiful in Autumn as well as any season. However, there are many places to explore around the city to better enjoy the season. We have compiled for you 5 routes through which you will lose yourself in falling leaves and riot of colors from crimson to yellow.

İstanbul her mevsim olduğu gibi sonbaharda da güzel. Ancak mevsimin tadını daha iyi çıkarabilmek için şehrin çevresinde keşfedebileceğiniz bir sürü yer var. Düşen yapraklar ve kızıldan sarıya uzanan renk cümbüşü içinde kendinizi keybedeceğiniz 5 rotayı sizler için derledik.

Yedigölleryedigoller

Yedigöller, which is accessible through just a 3-hour voyage from Istanbul, offers a dream of autumn in which you can take wonderful photographs while watching the leaves falling from the sky like snowflakes.

İstanbul’dan sadece 3 saat süren bir yolculukla ulaşabileceğiniz Yedigöller, kar gibi gökten yağan yaprakları izleyerek harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir sohbahar rüyası sunuyor.

Maşukiyesapanca-masukiye

In this season when the greens turn into yellows, the forests of Maşukiye is one of the routes where you can select to both be sated with fresh air and have pleasant time. Moreover, it is just 1 hour to Istanbul!

Yeşillerin sarıya döndüğü bu mevsimde Maşukiye’nin ormanları hem temiz havaya doymak hem de keyifli vakit geçirmek için seçebileceğiniz rotalardan biri. Üstelik İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta!

Tirilyetirilye

By embarking the sea bus at Yenikapı, you can reach Mudanya in one and a half hour, from where you can arrive at this cute, old Greek village. You can have a serene day among old buildings and stone-paved streets.

Yenikapı’dan deniz otobüsüne binerek bir buçuk saatte Mudanya’ya oradan da bu şirin, eski Rum köyüne geçebilirsiniz. Eski binalar ve taş sokaklar içinde sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Atatürk Arboretumataturkarbo

You can have a walk in the forest without leaving Istanbul as well. Located within the borders of Sarıyer, Atatürk Arboretum is a home to a wide variety of fauna and flora.

İstanbul’dan çıkmadan da ormanda bir gezi yapabilirsiniz. Sarıyer sınırları içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu çeşit çeşit bitki ve hayvan türünü içinde barındırıyor.

Polonezköy
polenezkoy-de-sonbahar

Although it is hard to find place in the venues due to recently increasing crowd, you can still have a pleasant walk in the forest.
Son zamanlarda artan kalabalık sebebiyle mekanlarda yer bulmak zor olsa da hala ormanda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.