Akdeniz büyülüdür. Okyanuslardan daha etkili; medeniyetler beşiğidir. Sadece deniz olan Akdeniz değil sözünü ettiğimiz. Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nın üçüncü katından Galatasaray Meydanı’nı seyreden, İlhan Koman’ın Akdeniz Heykeli de Akdeniz’in kendisi kadar büyülü.

The Mediterranean is enchanted. It is more influential than oceans; it is a cradle of civilizations. It is not only the sea Mediterranean what we are talking about. The Mediterranean Statue by Ilhan Koman, which overlooks Galatasaray Square from the third floor of Yapi Kredi Culture and Arts Building, is not less enchanted than the Mediterranean itself.

Dalgalar içinde, kollarını açmış, kucaklaşmayı bekleyen bir kadın heykelidir İlhan Koman’ın yapıtı. Koman, heykelinden bahsederken: “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi. Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim. Sevgiyi ve kucaklaşmayı anlatırken bir kadının bütünlüğünden yararlanmak istedim” anlatıyor.

Ilhan Koman’s work is the statue of a woman in waves, waiting with open arms to give a hug. While speaking of his statue, “I remembered the Mediterranean while some people were talking about hugging, love of human. The Mediterranean was wide; it was mare nostrum. I wanted to describe embracing with this name. I wanted to benefit from the integrity of a woman while describing love and embracing”, says Koman.

Halk Sigorta’nın yöneticisi Ali Neyzi’nin isteği üzerine İlhan Koman’ın hazırladığı heykel 4 metreye yakın yüksekliği ve 4,5 tonluk ağırlığıyla gösterişli ve etkileyici. Ancak kollarını açmış size uzanan bu iri cüsseli kadın, dalga dalga olmasıyla da hareketli ve sıcaklık veriyor.

The statue sculpted by Ilhan Koman upon Halk Sigorta manager Ali Neyzi’s request is spectacular and impressive with its almost 4-meter height and 4.5-ton weight. This bulky woman reaching out to you with open arms is full of action and dissipating heat, as she is wavy.

İlhan Koman’a Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazandıran heykel, 1980 yılında Zincirlikuyu’ya yerleştirilmiş. Bir zaman sonra Levent’e taşınmış. Kısa bir süre Galatasaray Meydanı’nda sergilenen Akdeniz, 2014 yılında bir protesto gösterisi sırasında tahrip edilince bakıma alınmıştı. Akdeniz bugün, Yapı Kredi Kültür Sanat Binasının üçüncü katından Galatasaray Meydanı’na, İstiklal Caddesi’ne ve İstanbul’a bakıyor.

The statue that brought Sedat Simavi Visual Arts Award to Ilhan Koman was placed in Zincirlikuyu in 1980. Some time later, it was moved to Levent. When the Mediterranean, which was displayed at Galatasaray Square briefly, was damaged during a protest demonstration in 2014, it was taken to maintenance. Today, the Mediterranean overlooks Galatasaray Square, Istiklal Avenue, and Istanbul from the third floor of Yapi Kredi Culture and Arts Building.

Modern çizgilere sahip Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, estetik ve kültürel açıdan Beyoğlu’na yeni bir soluk kazandırdı. Tabi Akdeniz Heykeli’ne de güvenli ve gösterişli bir sergilenme mekanı yarattı.

Yapi Kredi Culture and Arts Building that has modern lines has breathed a new life to Beyoglu from the aesthetic and cultural points of view. Naturally, it has created a safe and spectacular exhibition venue for the Mediterranean Statue.

Haydi siz de sanatı, harmoniyi ve matematiği aynı anda çizgilerinde barındıran bu büyüleyici heykeli görmek için İstiklal Caddesi’nden Galatasaray’a doğru yürümeye başlayın… Emin olun hiç pişman olmayacaksınız.

Come on, you also start a walk to Galatasaray through Istiklal Avenue to see this enchanting statue that accommodates art, harmony, and mathematics in its lines simultaneously… Rest assured that you’ll never regret.