Düzenli yürüyüşün beden ve ruh sağlığına katkıları tartışılmaz. Uzmanlar “genç kalmak istiyorsanız yürümeyi ihmal etmeyin” diyorlar.

Benefits of regular walking for physical and mental health are beyond argument. The experts say “walk if you want to stay young”.

Yapılması kolay, yararı çok olan yürüyüşün sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Hatta günümüzde doktorlar tarafından hastalıktan koruyan ve tedavi etmekte yardımcı bir ilaç olarak reçete edilmeye başlandı yürüyüş.

The benefits of walking, which is simple and has numerous benefits, for health are innumerable. Furthermore, the doctors have begun to prescribe walking as a medicine providing protection against disease and assistance in treatment.

Yürümek kalbi güçlendiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, vücut dokularına daha fazla kan pompalanmasını sağlıyor. Düzenli yürüyüş, kemikleri güçlendiriyor.Vücut direncini arttırıyor, serotin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını arttırıyor ve mutluluk sağlıyor. Kilo kontrolüne yardımcı oluyor, vücuttan atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlıyor. Kısaca o kadar çok şeye yarıyor ki, faydaları da saymakla bitmiyor.

Walk strengthens the heart, accelerates the blood circulation, and ensures that more blood is pumped into the body tissues. Regular walk makes the bones stronger, boosts the body resistance, increases the serotonin and endorphin excretions, and provides happiness. It helps weight control, ensures that the wastes are removed from the body. Briefly, it is so useful that its benefits are countless.

Peki İstanbul’da hem keyifli bir aktivite yapabileceğiniz hem de mutluluğunuzu arttırabileceğiniz yürüyüş rotaları nereler? İşte sizlere küçük bir liste:

Then, what are the walking routes in Istanbul where you can both perform a pleasant activity and boost your happiness? Here’s a short list for you:

 

EMİRGAN KORUSU:

Yeşilin ve boğazın kokusunu bir arada içinize çekebileceğiniz Emirgan Korusu yürüyüş için önemli noktalardan biri.

Emirgan Grove enabling you to inhale the scents of the greenery and the Bosphorus simultaneously is one of the important points for a walk.

 

KUZGUNCUK:

Üsküdar sahilinden de geçerek, varış noktası olarak Salacak’ı belirleyebileceğiniz bu rota üzerinde Kız Kulesi de bulunmakta.

On this route allowing you to set Salacak as your destination passing through Uskudar coast is the Maiden’s Tower.

 

CADDEBOSTAN:

Sabahın erken saatlerinde veya günbatımında Caddebostan, yürüyüş yapmaktan daha da keyif almanızı sağlayacak.

Early in the morning or during the sunset, Caddebostan will allow you to enjoy your walking more.

 

YENİKÖY:

Boğaz hattının Avrupa yakasındaki güzel semtlerinden biri olan Yeniköy’den, İstinye’ye veya Sarıyer yönüne doğru yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

You can walk from Yenikoy, one of the beautiful localities of the Bosphorus line on the European side, toward Istinye or Sarıyer.

 

MODA:

Kadıköy’ün en sevimli muhitlerinden Moda’nın sahili gerek yürüyüş için gerekse gün boyu gezmek için Anadolu yakasının önemli rotalarından biri.

The coastline of Moda, one of cutest neighborhoods of Kadikoy, is one of the important routes on the Anatolian side to take a walk or wander all day long.

 

İSTİKLAL CADDESİ:

İstanbul’un en gözde caddelerinden biri ise Taksim’den Tünel’e doğru yürüyebileceğiniz, istediğiniz zaman durup bir başka dünyanın içine girebileceğiniz İstiklal Caddesi elbette.

One of the most popular avenues of Istanbul is obviously Istiklal Avenue on which you can walk from Taksim to Tunnel, and stop and enter into a completely different world anytime you want.