Since the summer has ended and the fishing ban is over, both the fishermen’s counters and dining tables are cheering up. Fish is one of the best gifts presented to us by the sea and thanks to the plenty of Omega-3 in it, it is useful for heart and diabetic patients, it keeps the skin young and contributes to the mental development of children.

Yaz mevsiminin bitişi ve av yasağının kalkmasıyla hem balıkçı tezgahları hem de sofralar şenleniyor. Denizin bize sunduğu en güzel armağanlardan olan balıklar, içerdikleri bol miktarda Omega-3 sayesinde kalp ve şeker hastalarına iyi geliyor, cildin genç kalmasını sağlıyor ve çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunuyor.

It is important to have a food as healthy as fish at our dining tables and to consume fish at least once a week. We should also preserve the taste and nutritional value of the fish meanwhile.

Balık kadar faydalı bir besini sürekli sofralarımızda bulundurmak, haftada en az bir kez balık tüketmek önemli. Bunu yaparken balığın lezzetini ve besin değerlerini korumak da gerekiyor.

levrekeksitme

Aegan Style Soured Seabass / Ege Usulü Levrek Ekşitme

As of October, the Fish Days at Midtown Hotel, bring together delicious dishes that contain the amazing and skilfully cooked tastes of sea with fish lovers. Midtown Hotel chefs have formed a menu that pleases the fish lovers and does not compromise health.

Ekim ayı itibariyle Midtown Hotel’de başlayan Balık Günleri, denizin müthiş lezzetlerinin ustalıkla yorumlandığı birbirinden güzel yemekleri meraklıları ile buluşturuyor. Midtown Hotel şefleri, balık severler için lezzetin doruğa çıktığı, sağlıktan da ödün vermeyen bir menü oluşturdu.

luferizgara

Grilled Bluefish / Lüfer Izgara

In the menu, there are international sea food dishes besides our local tastes. The appetizers which are essential together with fish have not been forgotten and you may taste many appetizers representing international tastes. Fish Days will last until end of October at Midtown Hotel! You are invited to Midtown Hotel which is located in Taksim, the heart of the city, for an unforgettable cuisine experience.

Menüde, topraklarımızdan lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarından deniz ürünleri yemeklerine yer veriliyor. Balığın yanında olmazsa olmaz mezeler de unutulmamış, yine tüm dünyadan, nefis mi nefis meze çeşitlerini denemeniz mümkün. Balık Günleri Ekim ayı sonuna kadar Midtown Hotel’de! Unutamayacağınız bir yemek deneyimi için Taksim’de, şehrin kalbinde yer alan Midtown Hotel’e davetlisiniz!