In past years, featured 60 musicians and hosted 25 thousand guests, Masstival is one of the biggest music events of the city this year!

Geçtiğimiz senelerde 60 müzisyene ve 25 bin misafire ev sahipliği yapan Masstival, şüphesiz ki senenin en büyük konser etkinliklerinden biri!

sia

Sia, hit machine of last 5 years and brought us songs such as Chandelier, Titanium, Elastic Heart will be the headliner of festival. She is also known for her exciting shows and energetic performances on stage with her crew.

Son 5 senenin hit makinesi ve Chandelier, Titanium, Elastic Heart gibi nefis şarkıların sahibi Sia, festivalde headliner olarak yer alıyor. Sia aynı zamanda heyecan verici sahne şovları ve ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği enerjik performansları ile tanınıyor.


Nana Oland Fabricius

Danish Nanna Øland Fabricius’s successful indie project Oh Land, up and coming indie performer Selah Sue and Fallulah with her beautiful voice, will turn Küçükçiftlik Park into a pop and indie temple and take the stage before Sia.

Danimarkalı Nanna Øland Fabricius’un başarılı indie projesi Oh Land, gelecek vadeden bir başka indie sanatçı Selah Sue ve güzel sesiyle Fallulah, Sia’dan önce sahneye çıkarak Küçükçiftlik Park’ı bir pop ve indie müzik mabedine dönüştürmeye hazırlanıyor.

 

At the event two Turkish singer will perform as well. Strong voice of Turkish alternative music scene Melis Danişmend; young and talented singer/songwriter Güliz Ayla will be there to meet the audience.

Etkinlikte Türkiye’den de iki müzisyen sahne alacak. Türk alternatif müzik sahnesinin güçlü sesi Melis Danişmend; genç ve yetenekli şarkıcı ve söz yazarı Güliz Ayla da aynı gece seyirciyle buluşacak.

melis-dansmnd

It seems like it is going to be a girl-powered event and one of the biggest festivals in İstanbul this year. To attend this excited show, be in Küçükçiftlik Park at August 8th. Have fun!

Masstival görünüşe göre senenin en büyük festivallerinden biri ve sadece kadın sanatçıların sahne alması sebebiyle benzerlerinin arasından sıyrılıyor. Bu heyecan verici geceye dahil olmak için 8 Ağustos gecesi Küçükçiftlik Park’ta yerinizi almanız yeterli!