Kış geldi ama soğuk havalarda da İstanbul’un keyfini çıkarmak mümkün. İşte size İstanbul’un soğuk havalarda gezip görebileceğiniz en güzel yerleri:

It is winter now, but it is possible to enjoy Istanbul in cold weathers as well. Here are the most beautiful places of Istanbul, which you can visit in cold weathers:

Yerebatan Sarnıcı:

Bazalika Sarnıcı da denilen ve İstanbul’un en eski yapılarından biri olan sarnıç 532 yılında inşa edildi. İçindeki ters Medusa kafası ile en çok merak edilen bölümdür. Bizans’ın ve uzun bir süre Osmanlı İstanbul’unun su kaynağı olan Sarnıç, ünlü yazar Dan Brown’un İstanbul’da geçen romanı Cehennem’de ve aynı isimle çekilen Tom Hanks’in başrolünde oynadığı film ile dünya tarafından da tanındı.

Basilica Cistern:

This cistern, which is one of the oldest constructions of Istanbul, was built in 532. It is the most wondered part with the upside-down Medusa head in it. The Cistern, which was the water source of Byzantium and the Ottoman Istanbul for a long time, has become world-renowned thanks to the famous author Dan Brown’s novel “Inferno” that takes place in Istanbul and its film adaptation under the same name, in which the lead role was played by Tom Hanks.

Kapalıçarşı:

İstanbul’u soluyabileceğiniz bir yer varsa eğer orası Kapalıçarşı’dır. Dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan Kapalıçarşı’nın 24 kapısından birine girdiğiniz anda karşınıza egzotik ve modernin bir arada olduğu bir İstanbul çıkar. Turistlerin gezmekten en çok zevk aldığı Kapalıçarşı’da 4 bine yakın dükkan var ve Çarşı her yıl 90 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Grand Bazaar:

If there is somewhere you can breathe Istanbul, that place is the Grand Bazaar. The moment you enter through one of 24 gates of the Grand Bazaar, which is the largest and the oldest bazaar of the world, an Istanbul that blends the exotic and the modern meets you. The Grand Bazaar, which is the top touring place for tourists, hosts almost 4 thousand shops, and the Bazaar welcomes over 90 million visitors every year.

İstanbul Arkeoloji Müzesi:

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Antik Mısır’dan Hititlere, Çivi yazılarından hiyerogliflere, Antik Yunandan Roma’ya, Bizans’a dek bir çok farklı medeniyete ait bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Istanbul Archaeological Museum:

One of the biggest museums of the world, Istanbul Archaeological Museum hosts over one million artefacts from numerous different civilizations from Ancient Egypt to Hittites, Ancient Greece to Rome and Byzantium, from cuneiform to hieroglyphs.

Beylerbeyi Sarayı

Mavi Sütunlu Saray diye bilinen ve Boğazın İncisi olan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz’in Sarkis Balyan’a yaptırdığı ihtişamlı bir saraydır. İnşa edildikten sonra ilk konuğu Fransız İmparatoriçesi Eugénie olmuştu. İkinci Abdülhamid’in tahtan indirildikten sonra kaldığı Saray, 1970 yılında Tony Curtis, Charles Bronson ve Michele Mercier’in başrollerinde oynadığı You Can’t Win ‘Em All filminde dünyaca meşhur oldu.

Beylerbeyi Palace

Also known as Blue Columned Palace, the Beylerbeyi Palace, which is the Pearl of Bosphorus, is a majestic palace ordered to Sarkis Balyan by Sultan Abdülaziz. After its construction, its first guest was the French Empress Eugénie. The Palace where Abdülhamid II lived after his dethronement has become world-renowned in the movie called “You Can’t Win ‘Em All” in 1970 with Tony Curtis, Charles Bronson, and Michele Mercier in the lead roles.

 

Midtown Hotel

İstanbul’un en merkezi noktalarından Taksim’in Talimhane bölgesinde bulunan Midtown Hotel, kültür, eğlence ve alışveriş merkezlerine, şehrin her noktasına zahmetsizce ulaşmanızı sağlayacak yürüme mesafesinde. Midtown Hotel, katıldıkları tüm yarışmalardan ödüllerle dönen, klasikleşmiş Türk yemeklerine modern yaklaşımlar ve yeni tatlar getiren, vizyonu geniş, hayalleri mutfak sınırlarını taşan bir ekiple More Restaurant ile hizmet vermektedir.

Midtown Hotel

Located in Talimhane-Taksim, one of the most central points of Istanbul, Midtown Hotel is just a walk away from cultural and entertainment centers, shopping malls, enabling you to arrive any point of the city easily. The More Restaurant of Midtown Hotel serves with a team returning from each contest in which they competed with prizes, bringing new tastes to the classics of Turkish cuisine with modern approaches, having a broad vision, and the imagination of which goes beyond the boundaries of any kitchen