Istanbul is one of the world’s most beautiful cities. It is a gigantic metropolis that was once an imperial capital.

Istanbul is a unique city for its historical riches flooded by both domestic and foreign tourists today. There are so many places to visit and see in Istanbul. We have listed the top five must-see places for you.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri İstanbul. İmparatorluğa başkentlik yapmış, dev bir metropol. Günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerinin akınına uğrayan tarihi zenginlikleri ile eşsiz bir kent İstanbul. Gezip görülmesi gereken o kadar çok yer var ki İstanbul’da. Biz de sizler için asla ihmal edilmemesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken 5 yeri sıraladık.

Istiklal Avenue

You notice that you are in Istanbul when you visit Istiklal Avenue ranging from Taksim to Tunnel across Beyoğlu, which is the most lively, most popular, and the most central avenue of the city.

The construction of the Avenue, which was appearing rather neglected even ill-shaped due to infrastructural works until a short while ago, is finally over, and the Avenue has now a brand-new face. We will not be wrong if we say that Istiklal Avenue is a place you can meet people of different cultures in each step, the best place to feel the spirit of Istanbul. Moreover, it is extremely central in terms of transportation. By using the public transportation vehicles such as subway, bus, minibus, you can go to the other places you want to go easily through Taksim.

İstiklal Caddesi

İstanbul’a geldiğinizi, Beyoğlu’nda bulunan, Taksim’den başlayıp Tünel’e kadar uzanan, şehrin en hareketli, en popüler, en merkezi caddesi İstiklal Caddesi’ne gidince anlarsınız.

Yapılan alt yapı çalışmaları yüzünden bir süredir oldukça bakımsız hatta biçimsiz görünen Cadde’nin inşaatı sonunda bitti ve yepyeni bir çehreye kavuştu. İstiklal Caddesi, her bir adımda farklı kültürlerden insanlarla karşılaşabileceğiniz, İstanbul’un ruhunu en iyi hissedebileceğiniz yerdir dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Üstelik, ulaşım bakımından son derece merkezi bir konumda yer alır. Metro, otobüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak görmek istediğiniz diğer adreslere Taksim üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Topkapi Palace

After 1453, the center of the Ottoman Empire was Istanbul, and the center of Istanbul was the Topkapi Palace, both home and imperial administration center for the sultans. With its matchless treasures, each more valuable than another, the palace offers the mystery and magnificence of a 700-year history to its visitors.

Topkapi Palace tops the list of places you must definitely visit to enhance your history knowledge and examine this magnificent complex closely.

Topkapı Sarayı

1453’den sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi İstanbul, İstanbul’ın merkezi ise padişahların hem evi hem de imparatorluğu yönettiği Topkapı Sarayı’ydı. Saray benzersiz ve birbirinden kıymetli hazineleri ile 700 yıllık tarihin gizemini ve ihtişamını ziyaretçilerine sunuyor.

Hem tarih bilginizi geliştirmek, hem de bu muhteşem yapıyı yakından inceleyebilmek için Topkapı Sarayı mutlaka uğramanız gereken adreslerin başında yer alıyor.

Maiden’s Tower

An island in the middle of the sea connecting two continents… A building in the middle of the island… A tower on that building… Let’s leave the mystery of the Maiden’s Tower, a renowned legendary name, one of the unique symbols of the Bosphorus, to scientists and historians…

The Maiden’s Tower is one of the addresses you must definitely visit to enjoy the view of Istanbul. You can embark the motorboats going to the Maiden’s Tower, eat at its restaurant, or just drink a cup of coffee, and be photographed wonderfully in the middle of the Bosphorus.

Kız Kulesi

İki kıtayı birbirine bağlayan denizin ortasında bir ada… Adanın ortasında bir bina… Binanın üstünde bir kule… İsmi efsanelerle anılan, Boğazın eşsiz sembollerinden biri olan Kız Kulesi’nin gizemini bilim insanlarına ve tarihçilere bırakalım…

İstanbul manzarasını keyifle izlemek için mutlaka uğramanız gereken bir adrestir Kız Kulesi. Kız Kulesi’ne giden motorlara binebilir, restoranında yemek yiyebilir ya da sadece bir kahve içip Boğaz’ın ortasından harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Grand Bazaar

Is it possible to tour Istanbul without visiting the world’s oldest bazaar? Grand Bazaar is not only a bazaar carrying the traces of history but also one of the most striking malls of Istanbul today with the jewelry shops, rug & carpet shops, and other shops selling numerous products, each more colorful and striking than another.

In Grand Bazaar, the construction of which was ordered by Sultan Mehmed the Conqueror after the conquest of Istanbul, and which is regarded as an important commercial center even today, you can very beautiful souvenirs.

Kapalıçarşı

Dünyanın en eski çarşısını ziyaret etmeden İstanbul’u gezmek mümkün olur mu? Sadece tarihin izlerini taşıyan bir çarşı değil, günümüzde de kuyumcular, kilim, halı mağazaları, birbirinden renkli ve çarpıcı ürünlerin satıldığı dükkanlar ile İstanbul’un en çarpıcı AVM’lerinden biridir Kapalıçarşı.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve günümüzde bile önemli bir ticaret merkezi olarak kabul edilen Kapalı Çarşı’da çok güzel hediyelik ürünler de bulabilirsiniz.

Eminönü

Eminönü is one of the addresses where you can feel the spirit of Istanbul. Particularly the New Mosque (Yeni Cami) allows you to see both a unique architecture and a wonderful Istanbul scene. We suggest that you come to Eminönü from Kadıköy or Beşiktaş by one of the Bosphorus ferries, feed pigeons at the forecourt of the New Mosque, take lots of pictures, give a small break to eat grilled fish sandwich when you are hungry, and walk to Karaköy across the bridge, among the fishers.

Eminönü

Eminönü, İstanbul ruhunu hissedebileceğiniz adreslerden biri. Özellikle Yeni Camii, size hem eşsiz bir mimari hem de harika bir İstanbul manzarası imkanı sunuyor. Bizim önerimiz Boğaz vapurlarından biri ile Kadıköy ya da Beşiktaş’tan Eminönü’ne gelmeniz, Yeni Camii avlusunda güvercinleri beslemeniz, bol bol fotoğraf çekmeniz, acıktığınızda balık ekmek yemek için küçük bir mola vermeniz ve sonra köprüden, balıkçıların arasından yürüyerek Karaköy’e geçmeniz.