!F Istanbul, which lets the film-lovers live 10 festival-like days with a selection of independent films from Turkey and the world each year, is happening on February 16-26 this year. The festival to be organized in Nişantaşı City’s AVM, Caddebostan Cultural Center, Kanyon and Akasya AVM is starting with an entertaining opening party and continuing with events such as conversations and workshops, just like every year.

For those who consider buying tickets for this enjoyable festival, we have compiled the most prominent 5 movies.

Her sene tüm Türkiye’den ve dünyadan bağımsız filmlerle bir seçki oluşturarak sinema severler için bayram gibi bir 10 gün yaşatan !F istanbul, bu sene 16-26 Şubat arasında gerçekleşiyor. Nişantaşı City’s AVM, Caddebostan Kültür Merkezi, Kanyon ve Akasya AVM’de yapılacak olan festival her sene olduğu gibi eğlenceli açılış partisiyle başlıyor, söyleşi ve workshop gibi etkinliklerle devam ediyor.

Bu keyifli festivale bilet almayı düşünenler için, en çok göze çarpan 5 filmi derledik.

1. T2 Trainspotting

Trainspotting-2

A squeal to the legendary Trainspotting, T2 arouses curiosity by even just bringing the whole old gang and director Danny Boyle together.

Efsane film Trainspotting’in devamı olma özelliği taşıyan T2, eski kadronun tamamı ve yönetmen Danny Boyle’un bir araya gelmesiyle bile merak uyandırıyor.

2. Moonlight

moonlightAn Oscar Nominee for the Best Picture, Moonlight is the coming-of-age story of a black American.

En İyi Film dalında Oscar adaylığı bulunan Moonlight, siyah bir Amerikalı’nın büyüme hikayesi olarak özetlenebilir.

3. Aquarius

hero_Aquarius-2016

The second feature film by Brazilian director Kleber Mendonça Filho, Aquarius gives hints about the present-day life in Brazil while focusing on the retired music critic Clara’s life.

Brezilyalı yönetmen Kleber Mendonça Filho’nun ikinci uzun metrajlı filmi olan Aquarius, emekli müzik eleştirmeni Clara’nın hayatına odaklanırken Brezilya’nın günümüz yaşamı hakkında da ipuçları veriyor.

4. Certain Women (Mutlak Kadınlar)

certainwomencast

Telling the story of 3 unrelated women is conspicuous for its impressive style and casting.

Birbiriyle bağlantısı olmayan 3 kadının hikayesini anlatan Certain Women, etkileyici üslubu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

5. Big Big World (Koca Dünya)

kocadunya

The famous Turkish director Reha Erdem’s latest film, Big Big World relates the story of slow alienation of Zuhal and Ali, who had grown up like siblings in the orphanage, from the society.

Ünlü Türk yönetmen Reha Erdem’in son filmi olan Koca Dünya, yetimhanede kardeş gibi büyüyen Zuhal ve Ali’nin yavaş yavaş toplumun dışına çıkış hikayelerini anlatıyor.